Resultat VM 2014

VM i Älgskånks kastning 2014

Herrar
1. Jens Hellberg                           29.33
2. J.B                                           25,60
3. Jens Bergqvist                         24,60

Damer
1. Emma Hennebo                       14,90
2. Fanny Johnsson                      14,34
3. Lena Håkansson                      14,00

Ungdomar
1. Jesper Wickman                      19,80
2. Samuel Saur                            17,18
3. Mikael Pierre                           16,63

Vinnarna vinner, förutom ära och berömmelse, en stor pokal, blommor samt 1000 kr. Dessutom vinner Jens Helberg ett Vandrings Pris eftersom han har segrat i tre år i rad ! Stort grattis till det !
Dessutom lottades det ut 3x500kr i dam, herrklassen och ungdomsklassen.
Till ungdom Karolina Gromanskia – Dam Lisbeth Säppäla Herr Björn Lindgren

Luftgevärs skytte

Luftgevär Juniorer damer (efter särskjutning)
1.Alice Andersson
2.Anni Blomkvist
3.Elin Jonsson

Luftgevär Juniorer Herrar (efter särskjutning)
1. Oskar Göransson 2.Ludvig Nydalen 3. Jo Kilberg

Luftgevär Seniorer Damer (efter särskjutning)
1. Ingela Nordenberg
2. Torun Holgersson
3. Lena Håkansson

Luftgevär Seniorer Herrar(efter särskjutning)
1. Rune Åslund
2. Rickard Nerhardt
3. Kennet Eriksson

Vinnarna i varje Luftgevär klass deltog också i final Skytte där man tävlar om en 500:- och en fin pokal. Vinnare blev: Alice Andersson 11 År !!!!!

1.Alice Andersson
2.  Ingela Nordenberg
3. Oskar Göransson
4. Rune Åslund

Nytt för i år är stående skytte ! Totalvinnaren i alla klasser där man tävlar om  500:- och en fin pokal. Vinnare blev: Rickard Nerhart

  1. Rickard Nerhardt
  2.  Kurt Berglund
  3. Rune Ålund

 

Sen lottade man ut en VEDSÄCK Från kvarnsjö skogstjänster/Vedex

Vinnar : Rune Åslund

 

 

Jaktlagstävling

1.Österåsens Jaktlag nr I : Johan Svensson – Leif  Sivertsson– Rune Åslund

2. Brånans Jaktlag nr I :  Tomas Norenius- Macus Alvarsson- Oscar Borg
3. Skålans Jaktlag V : Staffan Hellman – Kenneth Eriksson  – Bosse Eriksson

4. Brånan III : Kalle Borg  – Magnus Borg – Emil Alvarsson

5. Österåsens Jaktlag II:  Leif Hermansson – Magnus Jakobsson – Emma Hennebo.

6.Brånans Jaklag II: Rasmus Alvarsson – Lennart Borg- Britt Wallden

 

 

Mini o Småstjärnor

Det var 14 olika bidrag och 26 ungdomar som deltog i årets upplaga och som vanligt drog den största publiken under helgen.

Vinnare i Mini Stjärnorna gick till: Saga Lage` med Mamma Mia/ ABBA

Vinnare i Små Stjärnorna gick till : Ellen Falk  med Jag o min far/Magnus Uggla

 

 

Tipps rundan i Mångfaldens tält  och

Utlottningen av 7000:- i Presentkort från butikerna i Svenstavik gick till:

Thom Kinglike ifrån Åsarna ! Stort Grattis

 

 

 

 

Vinnare i FRIGGEBODSLOTTERIET till ett värde av 40 000:-

218 Eva Björklund                   Svenstavik  Stort Grattis

Matkasse à 300 kr

482 Gördis Björklund                                  Skålan                                                         45  Arndt                                          Hannsjön                                                    621 Torsten Medalen                     Sätern                                                                     566 Elsa Presteberg                                    Svenstavik                                                                477 Nils- Erik Eriksson   Rätan                                                             660 Ivan Berglund                      Hovfors                                                   646 Siv Johnsson                             Vigge                                                                  691 Signe Ångman                                                                                            374 Per Lindström                            Skucku                                                    776 Hans Jacobsson                        Åsarna